Kızılay Web Banner 950X100
29 Şubat 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Muhammed Ali TAŞTAN > Ekonomi, Kriz ve Nobel
Muhammed Ali TAŞTAN

Ekonomi, Kriz ve Nobel

04.09.2019 20:52 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Muhammed Ali TAŞTAN

Ekonomi sosyal bilimlerle iç içe geçmiş bir disiplin olarak değerlendirilmelidir. Pozitif bilimler, kendi sahalarına has determinist/cebbar kurallara tabidir. Ekonomi ise sadece hammadde ve makine ile değil insanların korku ve ümitleri ile de şekillenir. Neden? Bir ülkede kıtlık olmadığı halde herkes kıtlık olacağından korkmaya başlarsa insanlar bir kaç yıllık gıda stoklayabilir. Bu yüzden gerçekten bir kıtlık başlayabilir. Oysa fizik veya kimya gibi pozitif bilimlerde böyle bir şey olmaz. Ekonomistler ekonomiyi fizik-kimya zannederler. Psikoloji, sosyoloji, kanaat, bereket yoktur onlar için. Ama daha da kötüsü ekonomistler mutluluk ile tatmin arasındaki farkı bilmezler. Yedikçe acıkan ve hırslanan insan nefsinin doyma noktasını ararlar.  Nobel (çakma) ekonomi ödülü 1969’da verilmeye başladı yani Alfred Nobel öldükten 73 yıl sonra! (10 Aralık 1896’da İtalya’da, Sanremo’da öldü)… zaten ödülü veren Nobel ödül komitesi değil bir banka! Alfred Nobel’in vasiyetine göre Nobel ödülü insanlığa büyük hizmet etmiş olanlara verilmeliydi. Nobel ekonomi ödülü alanların çoğu hayatta, %82’si Amerikalı ve hiçbir böyle bir hizmette bulunmadılar. Sahte Nobel ekonomi ödülü alanların geri kalanı da zengin ülke vatandaşı. Bir de Amartya Sen (1998) gibi Avrupa ve Amerika’da kariyer yapan Hintli vesaire var. Sahte Nobel ekonomi ödülünü kazanan palyaçoların bir başka ortak özelliği Amerikan doları ve kuzey atlantik bölgesini merkeze alan (sözüm ona) küreselleşme yanlısı olmaları. Petrodolar sistemine ve “finansal kriz” diye yutturulan küresel soygunlara hiçbir itirazları yok.  Friedman ve Hayek gibi liberal ideoloji babalarının tavsiyeleri, çakma Nobel ekonomi sahiplerince savunuluyor. Oysa ekonomik krizler yüzünden evini işini hattâ hayatını kaybeden milyonlarca insan var. Bilimsel ödül kisvesinde verilen Nobel ekonomi ödülü bu soygunları örtüyor.

Dandik Nobel ekonomi ödülü kazanan soytarılar kim?

Robert Merton ve Myron Scholes (1997): ekonomi tarihinin en büyük yatırım fonlarından biri olan LTCM’nin yönetim kurulunda idiler ve Asya’daki finansal krizi öngöremedikleri için şirket 1998’de battı! Başka soytarı?  2007’de başlayan emlak krizinin finansal krize dönüşüp emeklilik fonlarına kadar sirayet etmesine sebep olan tehlikeli mekanizmaların savunucusu Eugene Fama 2013’te Nobel ekonomi ödülü aldı! Şaka gibi ama … değil! Haydi son bir ekonomi soytarısı daha… Fanatik liberal Gary Becker (Nobel 1992) suç işlemeyi ahlaki değil ekonomik bir problem gibi gösterdi. “Suç, kötü bir yatırımdır; bu vakit ve enerji başka türlü kullanılabilir” mealinde konuştu. Yani polis yakaladıktan sonra her şey mübah!

Peki, gelelim sonuca neden mi bu konuya girdim. Ekonomik geçiş dönemlerinde oluşan dar boğazlarda hemen hemen herkes ekonomist olur özellikle güzel takım elbiseli jacobenler ‘Koç’başı(!) kol düğmeleri ile insanlara yelken tutar fikir verir ve işin sonunda mutlaka onların kazanacağı bir kriz çıkar insanlar kaybeder holdingler kazanır ve Nobel Ekonomi ödülü en yetenekli hırsıza verilir!...

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.