besirdernegi
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Anasayfa > Roportajlar > Gecemiz Gündüzümüz ERZURUM
Gecemiz Gündüzümüz ERZURUM

Gecemiz Gündüzümüz ERZURUM

12.04.2016 14:14 12 14 16 18 yazdır
Sekmen, "Bu şehrin acilen üretime ihtiyacı var. İstihdam yaratacak üretim tesisleri, fabrikalar bizim önceliğimiz"

10 yılı aşkın süredir çeşitli gazete ve dergilerde 'PORTRELER' başlıkla yazı dizimizde sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz. Daha nice 10 yıllar geçirmek dileğiyle bu hafta sizlere Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ile yaptığımız söyleşiyi yayınlıyoruz. Onlarca belediye başkanı ile yüzlerce söyleşi gerçekleştirdik. Bunların birkaçı dışındaki başkanların vizyonlarının sadece karo bordür döşemek asfalt dökmek olduğunu gördük. Merkez ilçelerimiz ile büyükşehir belediyesinin başkanlar konusunda şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Hizmet aşkıyla 'Halka hizmeti 'Hakk'a' hizmet anlayışını şiar edinen yöneticilerle Erzurum'un geleceğinin emin ellerde olduğunu görüyoruz.

Yaptığımız söyleşide önceliklerinin yatırımcı ve üretim için sanayi fabrikalarının Erzurum'a getirilmesi olduğuna dikkat çeken Sekmen, "Bu şehrin acilen üretime ihtiyacı var. İstihdam yaratacak üretim tesisleri, fabrikalar bizim önceliğimiz. El ele vererek bu şehri kalkındıralım" dedi.

TOPBAŞ'IN YARDIMCILIĞINI BEKLERKEN ERZURUM ADAYI OLDUM

Yerel seçimler öncesi sizi ilk ağırlayan, ilk haber yapan bendim Erzurum'da. O andaki heyecanınızı hala hatırlıyorum. Temkinli olarak, tam kesin değil demiştiniz ama neticede biz biliyorduk. Siz ilk adaylığınızı ne zaman öğrendiniz?

29 Kasım'da sabah saat 05.00'da öğrendim. Evde hanımla birlikte sabah namazını kılacaktık. Perşembe günüydü. O gün sabah uçağıyla gidecektim genel merkeze. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ben merkezde görevliydim. Neyse telefon çaldı. Genel Başkan Yardımcımız Ekrem Erdem Bey dedi ki. Başkanım haberin olsun Başbakanımız seni Erzurum için düşünüyor. Birden derse şaşırma. Bende dedim nerden çıktı. Adaylığımda yok. O esnada tekrar Kartal benim aklımda vardı. Ancak bu şekilde bir haber gelince çok şaşırdım. Başbakanımız'ın isteğiyse tabi ki kıramayız. Neyse hanımla istişare ettik, kabul ettim. Ama şimdi içimde çekingeler de vardı. Çünkü insanlar kabul eder mi, benimserler mi beni diye. Genel merkezden dediler sen kabul et gerisi kolay.Benim niyetim Kadir Bey'in başkan vekili olmaktı. Aklımda bu vardı. Bu şekilde süreç gelişti. 29 Kasım gecesi öğrendim. 7'sinde de buraya geldim zaten. Sonra Recep Akdağ Bey aradı durumumu sordu. Sonra İl Başkanımız aradı biz seni kabul ederiz diye.

Gözünüz korkmuş sanırım ilk geldiğinizde?

Şimdi ilk şehre geldiğimde Dağ Mahallesi, Mahallebaşı gibi yerleri biraz dolaştık. Yabancı olduğumuz için bu yerlere biraz alışamadık. Alıcı gözle bakamadık. Tabi sonradan alıştık ve şuan şehrin bilmediğim hiçbir yeri yok. O gün çok garip bir rüya gördüm. İşte yanımda bir arkadaşım Erzurum'a neden gelmiyorsun diye bana nasıl kızıyor. Ertesi sabah uyandım ve hemen bu şehir için ne yapabilirim, bu şehri nasıl geliştirebilirim diye kafamda düşünceler oluşturdum. O gün başladım yani. Bu şehir çok şey kazanacak dedik.

Aileniz burada ikamet ediyor değil mi?

Evet burada tabi ki.

BU ŞEHİR ÜRETMİYOR

Başkanım ilk geldiğinizde şehir için tespitler yaptınız. O dönem içerisinde Erzurum'un en büyük sorunu olarak karşınıza ne çıktı?

Şimdi size şöyle söyleyeyim. Bu şehrin en büyük sorunu üretimsizlik. Yani üretim yapacak tesisimiz yok. Üç beş tane ufak tefek var. Onlarda yeterli değil. Yani sanayi olarak çok düşük imkanlara sahiptik. Bunun dışında bir diğer sorun göç. İnsanlar durmuyordu burada göç ediyorlardı. Göçün ana nedeni ne işsizlik. Adam iş buldu da mı burada kaldı. Bir diğeride yaşam şartlarının olumsuzluğu. İnsanlar diyor daha iyi şartlarda yaşayalım. Şimdi günümüze baktığımızda yatırım konusunda desteklerimiz var. Üniversitelerimiz var. Ayrıca sağlık açısından şükür bir eksikliğimiz yok hatta fazlamız bile var.

ÇÖZÜMSÜZLÜĞE TAHAMMÜLÜM YOK

Dert varsa dermanda vardır değil mi?

Tabi ki. Erzurum bir turizm şehri, doğal kaynak şehri. Mesela kömür. Erzurum kömür açısından çok zengin. Ben vallahi bunu bilmiyordum sonradan öğrendim. Dedim ki burada bir termik santral yapılabilir. Araştırılır, konum ve yatırımcı ayarlanır bu yapılır. Bunların hepsi yerli kaynaklarımız. Zaten şuan Türkiye'nin en büyük sorunu ne enerjide dışa bağımlılığımız. Bizim kaynaklarımız gerçekten var. Bunları değerlendirmeliyiz. Derdimiz varsa dermanımızda var.Ayrıca petrol boru hatları buradan geçiyor. Bunun için görüşmeler içindeyiz. Rafineri yapmayı planlıyoruz buraya.

ERZURUM RAFİNERİ ŞEHRİ OLACAK

Hangi bölgede olacak rafineri?

Köprüköy bölgesinde düşünüyoruz. Yani yakın olması bizin için önemli. Şuanda yatırımcılarla Bakü Ceyhan Tiflis petrol boru hattı ile ilgili görüşmeler yapıyoruz. Oradan bize pay verir misiniz diye. Bakanımızla bununla ilgili görüş alışverişi yaptık. Fizibiletisi çıkarsa bize düşen vazifeyi yerine getireceğiz. Yatırımcıyı bulduk, satın alacaklarıda bulduk. Onun için devletin vazifeleri belli kanal yapmak, yol yapmak vs. Ancak bu şehrin canlanması için sanayi ve ticaretin gelişmesi gerekiyor. Bunun içinde neler olabilir. Benim gündeme taşıdığım oyuncak sektörü Erzurum'a taşınabilir. Bunu neden söylüyorum. Oyuncak sektörünün en büyük payı İran, Azerbaycan gibi ülkelerde. Şimdi bu paylaşacağım rakam resmi. Türkiye'nin oyuncaklarının yüzde 90'ı Çin'den geliyor. Çin'de adam iş buluyor, para kazanıyor. Benim insanım burada işsizlikten göç ediyor. Ayrıca oradaki ürünlerin hepsi çok kalitesiz ve kanserojen madde içeriyor. Bunun önüne geçmeliyiz. Erzurum'da oyuncak sektörünü kurmak yönünde ciddi atılımlar içindeyiz.

Bu atılımlar ile şüphesiz Erzurum canlanacaktır. Sanayi konusunda başka ne gibi atılımlarınız olacak?

Tekstil konusunda Erzurum'a bir fabrika kurma planı içerisindeyiz. Bunun dışında muhtelif fabrikalar gerek medikal, gerek bahçe, cam sanayinde kullanılacak ürünlerin  fabrikalarını şehrimizde açmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz gün bakanımızla da konuştuk bu konuyu. Dedi sen biraz yatırımcı ayarla. Onları götür Erzurum'a bizde teşvik edelim, destek olalım dedi. O yatırımcılarımız için gerekli destekler gelecek tabiki. Bizde bu amaçla onları alıp getireceğiz buraya. Cam sanayi, tekstil, medikal, çağrı merkezleri gibi alanları düşünüyoruz şuan.

KURUMSALLAŞMA NOKTASINDA BÜYÜK SORUNLARI AŞTIK

Kurumsallaşma noktasında belediyede ne gibi sorunlar, eksiklikler vardı?

Bana seçim çalışmalarında yardımcı olacak arkadaşları deneyimine göre değerlendirip, alıyorduk. Bazende eğitimler yolluyorduk bu şekilde kalifiyeli arkadaşlarımız ile bir araya geliyoduk. Bazen hasbel kader bir yerlere gelen ancak işi bilmeyen kişilerde olmuyor değildi. Şimdi siz gazetecisiniz. Bu konuda bir tecrübe, deneyiminiz var.Mesela Erzurum'a yurt dışından uzman getirdim. Ağaç nasıl dikilir, bakımı nasıl olur ve ilgili arkadaşlarımıza eğitimler verdirdim. Bizde geçmişte dikilmiş ağaçlar var. Hiç birine destekleyici kazıklar çakılmamış. Hiçbirinin altı beslenmemiş. Yani bu gibi durumların olmaması için eğitim gerekiyor. Ben bile gittim bu eğitimlere bilmiyordum. Diyorlar başkan bile bilmiyor. Bende diyordum bilmemek değil, öğrenmemek ayıp diye.

KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Erzurum müthiş derecede kentsel dönüşüm ihtiyacı var. Bununla ilgili sizin çalışmalarınız var. O konuda son durum nedir?

Şuanda Veyis Efendi ve Hasani Basri'de yakında temel atacağız. Bu sene İstanbulkapı'da bin konut yapacağız belediye olarak. Ayrıca bin 500 konutta durumu olmayan vatandaşlarımız için konut yapacağız. 60 metrekare olsun, iki oda bir salon olsun. Yeter ki insanlar ev sahibi olsun. İlla herkesin odası 20 metre olacak hali yok. Mesela benim evim 120 metrekare İstanbul'da.

Hilalkent'de yapılanlar tutmadı galiba?

O tutmaz. Çünkü 1+1 evler. Erzurum'da en ufak 2+1 olmak zorunda. Hatta ufak olsun 3+1 olsun. Çünkü bizim nüfus kalabalık. Bakıyorsun en küçük aile bile 5-6 kişilik. Anne baba bir odada, kızlar bir odada, erkek çocuklar bir odada kalır.1+1 evler tutmaz burada. 2016 kentsel dönüşümde yatırım ve hizmet yılı olacak. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ ve özel sektör olmak üzere Erzurum'da konut üretimine devam edeceğiz. Bu konutlar sosyal konut, orta halli ve lüks konutlar olmak üzere hizmete girecek. Sadece kamu kuruluşları değil şuanda da müteahhitlere de bölge bölge yer göstererek kentsel dönüşümde öncülük yapmalarını sağlayacağız. Bütün müteahhitlere sesleniyorum; gelsinler halkla görüştürelim ve onlar da bulundukları yerlerde bu hizmetlere başlasınlar. Banka ve finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah Erzurum halkına ucuz, yaşanılabilir ve her türlü modernitenin olduğu hizmetleri yaşatacağız.

UYUMSUZLUK DEMEK ÇÖZÜMSÜZLÜĞE ZEMİN HAZIRLAR

Milletvekilleri, kurum amirleriyle uyumunuz nasıl?

Milletvekillerimiz ile aramızdaki ilişkiler çok güzel. Çünkü buna mecburuz. Birbirimize destek olmalıyız. Kurumlarımızda keza aynı şekildeyiz. Recep Bey genelde bakanlarla görüşüyor. İbrahim Bey, Zehra Bey, Mustafa Bey, Orhan Bey herkes ile aramız iyi. Diğer belediyelerimiz ile de ilgili bir sorunumuz yok.

PALANDÖKEN İLE İLGİLİ BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR

Palandöken Dağı'nın özelleştirilmesi ne durumda?

Palandöken Dağı'nı bize veriyorlar.1 ay içerisinde alacağız. Orada inşallah yine yatırımlarımız olacak.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM İÇİN START VERDİK

Görev süreniz sonunda Erzurum'u nerede görüyorsunuz?

Benim dönemim sonunda bu şehir değişecek. Tüm belediye başkanlarımızın içerisinde en dikkat çeken bizim dönemimiz olucak. Gerek çevre gerek hizmet anlamında. Bu konuda emin olabilirsiniz. Bu şehir farklı bir yerde olacak. Bir üst lige çıkacağız diyebilirim.Bu konuda gerek alt yapı gerekse üst yapıda farkındalık oluşturmak yine bu alanlarda düzenlemeler yapmak benim boynumun borcudur. Biz Erzurum'da hizmetlerimizi üçe ayırdık. Birincisi belediye hizmetleri; altyapıdan, üst yapıdan, kentsel dönüşümden, aklınıza ne geliyorsa bütün hizmetleri devreye sokuyoruz. İkinci hizmetlerimiz; sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal hizmetlerimiz. Bunlar da bu şehirde bütün hızıyla devam ediyor. Üçüncüsü de Doğu Anadolu'yu yeniden kalkındıracak projeleri devreye sokmanın gayreti içerisindeyiz. 'Şehrimizin imkânları nelerdir' Bunları bir bir tespit ettik. Şimdi bunları devreye sokmanın gayreti içerisindeyiz. Eğer Doğu Anadolu'da üretim, yatırım ve istihdam hizmetlerini, devreye sokamazsak yapılan belediye hizmetlerinin de o kadar farkının olmayacağı kanaatindeyiz. Gençlerimize ve vatandaşlarımıza iş imkânı sağlamamız lazım. İnşallah yeni devreye girecek olan 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim ağırlıklı hizmetleri devreye sokacağız. Ayrıca yeni Organize Sanayi Bölgelerini de faaliyete sokacağız. Çünkü şehirleri asıl şehir yapan da işte bu felsefedir.

 

ALTYAPI DA BÜYÜK MESAFE ALDIK

Alt yapıya öncelik verdiğinizi biliyoruz. Alt yapı içi neler yaptınız şu ana kadar?

Arıtmamız bitti. Şu anda çalışıyor. Çok güzel ve modern bir arıtma tesisi oldu. Bu da daha çok geçmiş yıllarda yapılmaya başlanmış. Biz görüşmeleri yaptık ve hizmete açtık. Hatta geçen çevre bakanımız geldiği zaman o da ziyaret etti. Şimdi atık sularımız yağmur suları ile karışıyor. Fark ederseniz dağda büyük bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma ile atık sularımız arıtmaya, yağmur sularımız ise kaynaklara ve dereler akacak. Atık su ile yağmur suyu karışınca gelen su daha fazla oluyor. Makine de fuzuli olarak daha fazla çalışıyor. Öbür türlü daha az enerji yakacak. Şimdi inşallah daha sabah görüştüm bir su projemiz var. Avrupa Birliği'nde ilk etapta 35 milyon euro daha sonra 65 milyon euro kredi çıkarttık. Şuanda ihalesini bekliyoruz. Dedim söyle bana gelen daire başkanına ben görüşim Efkan Beyle yada Başbakan ile. Önceki Ahmet Beyle görüştüm durumu anlattım ihaleyi hemen yapsınlar Erzurum'da mevsim kısa en azından temel atılsın çalışma başlatılsın dedi. Benim dileklerimle 2018 yılında bu büyük projeyi bitirmeyi düşünüyoruz. 

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.