Telefon
WhatsApp
DOĞRULARI ÖĞREN ÇOCUK !
arakan

Bize yanlış öğrettiler çocuk;  ya da biz, doğru anlatılanı yanlış anladık. Malesef bu böyle...
Okulda öğretmenlerimiz erdemle ilgili her ne varsa bize öğrettiler. Aslında onlar doğru yaptıklarını zannediyorlardı ama sonuç bizim için öyle olmadı işte. Keşke öğretmenlerimiz,  bize bunları öğretmek yerine hayat boyu edindikleri tecrübeleri anlatsalardı; bizim için daha faydalı olurdu. İşte bu nedenle: 
 
Yanlış yaptın çocuk!
En başta bütün insanlara güvenmekle hata ettin. Tabii ki biz,  güvenilir olmalıyız ve verdiğimiz sözde durmalıyız. Ama herkesi güvenilir ve sözünde durur sanmamalı, bu beklenti içinde olmamalıyız. Çoğu kimse verdiği sözde durmuyor, çok rahatlıkla yalan söylüyor ve bizi yanıltıyor. Bu durumda bizim dürüstlüğümüz, verdiğimiz sözde durmamız ve güvenilir olmamız, bizim aleyhimize oluyor.
 
 
Yanlış anladın çocuk!
Öğretmenlerimiz bize atasözleriyle kötülük yapana karşı kötülük yapmanın her kişinin kârı, kötülük yapana karşı iyilik yapmanın er kişinin kârı olduğunu anlatmışlardı. Bu böyle değil işte! 
Bu sözün içinde geçen ''iyilik'' aslında, başkasından kötülük görsek de kendimize iyi davranmaktır. Bize kötülük yapanlara karşı yaptığımız fedakârlıklar, iyilikler yüzünden kendimize kızmak,  kendimizi suçlayıp affetmemek yerine bunları bir kenara koyup kendimize şefkatli davranmamız  doğru davranıştır. Kötülük gördüğümüz kişileri değil, çektiğimiz sıkıntılardan dolayı kendimizi affedebilmemiz çok  önemlidir. Bunun yanı sıra yaptıklarımızdan, yaşadıklarımızdan  bir ders çıkarıp bir daha aynı hatalara düşmemeye çalışmak da kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliktir.Yaşadıkların senin suçun değildi. Bunu iyi anla çocuk ! 
 
Artık kendine dön çocuk!
 
Herkese yardım etme be çocuk!
İnsanlara yardım etmeliyiz elbette. Ama herkese yardımcı olmak da doğru değil. Bazıları yardım edilmeye de layık değil. Belki de yardım isteyen, bizden yardım isterken kendi egosunu tatmin ediyor da olabilir.Bazı insanlar, biz ona yardım ettikçe sanki bizim görevimizmiş gibi görmeye başlıyor, bizi kendi hizmeti altındaymış gibi aşağılayabiliyor veya kendini bizden üstün bir varlık olarak görmeye başlıyor. Biz ise bunları,  ona yardım ederken iyilik yapmak gibi ulvi bir düşünce içinde olduğumuz  için aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Ama iş işten geçtikten sonra bir gün anlarız.
Farkında olmadan böyle insanların kibrini artırıyor da olabiliriz. Yardım ederken seçici olmalıyız. Biz önce kendimize  yardım etmeyi hedef almalıyız. Başkalarına yardım etmeye zaman ayırırken kendi hayatımızdan ödün 
 
verdiğimizi unutmayalım ! Gerekli gördüğünde başkalarına karşı yardımsever ol, çocuk. Gerektiğinde de kendine yardımcı ol çocuk ! 
Doğruları öğren artık çocuk ! 
Kendine gel artık çocuk!

Bir Tescil Web Tasarım

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

deniz2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Reklam

aziziye1

Erzurum Nöbetçi Eczaneler

Erzurum/-
- Eczanesi
-
-


Erzurum/-
- Eczanesi
-
-


Erzurum/-
- Eczanesi
-
-


Erzurum/-
- Eczanesi
-
-


Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği