Telefon
WhatsApp

TCG Anadolu'ya F-35B'lerin yerine Harrierlar

"Küçük uçak gemisi" konumunda olan TCG Anadolu'ya (L400) hangi savaş jetlerinin konuşlandırılacağı, Yunan medyasında tekrar gündem oldu.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'nun (L400), Türk Deniz Kuvvetlerine katılma zamanı yaklaştıkça gemiye uçak konuşlandırma gereği daha çok dillendirilmeye başlandı.

ABD, S-400 alımı sebebiyle Türkiye'yi F-35 programında çıkarmış ve bizim için üretilen jetler de Amerikan Hava Kuvvetleri'ne verilmişti.

TCG Anadolu'nun (L400)TCG Anadolu'nun (L400)

TCG ANADOLU'YA HER DONANMA UÇAĞI KONUŞLANDIRILAMIYOR

Türkiye, F-35'lerin "B" yani donanma versiyonu için, kısa kalkış-inişe ve dikey kalkış-inişe müsait TCG Anadolu'yu üretmeye başlamıştı. Ancak F-35'lerin gelmeyecek olması (şimdilik), kısa piste sahip bu gemiye hangi uçakların konuşlandırılacağı tartışmasını başlatmıştı. Geminin üretim mantalitesi düşünüldüğünde herhangi bir donanma uçağının direkt konuşlandırılması mümkün değil.

HARRIERLAR GÜNDEME GELMİŞTİ

İngilizlerden sonra Amerika tarafından da üretilen ve dikey iniş-kalkış yapabilen Harrierlar daha önce de gündeme gelmiş, ancak resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

AV-8B Harrier II, ABD uçak gemisindeAV-8B Harrier II, ABD uçak gemisinde

İTALYA'DAN ALINMASI ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ

TCG Anadolu için, Amerikan McDonnell Douglas şirketi tarafından üretilen AV-8B Harrier II'lerin konuşlandırılması gündeme getirilmişti. Bu versiyonun ise İtalya'dan alınması dillendirilmişti. 1970'lerde üretilen uçak, ABD donanması tarafından 2030'lara kadar kullanılacak ve daha sonra envanterden çıkartılarak yerlerine F-35B'ler getirilecek.

YAYCI'NIN SÖZLERİ YUNAN BASININDA GÜNDEM OLDU

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, geçtiğimiz günlerde Defence Türk'e konuşmuş ve "Bizim mutlaka TCG Anadolu gemimize uçak konuşlandırmamız lazım" demişti.

 

YUNAN BASINI: TÜRKLER İHA'LARLA YETİNMEYECEK GİBİ

Yaycı'nın sözleri sonrası Yunan basını gözünü tekrar bu gemiye çevirdi. F-35'lerin alternatifi olarak Harrierları gösteren Yunan DefenceNet sitesi, "Görünüşe göre Türkler, TCG Anadolu'da savaş uçağı konuşlandırma planlarından vazgeçmemiş. T-FX programının yeni nesil Türk savaşçısı gelene kadar İHA'larla yetinmeyecek gibi görünüyorlar" yorumunu yaptı.

YUNAN BASINI: HARRIERLAR, TÜRK İHA VE SİHA'LARIYLA ÇALIŞABİLMESİ İÇİN MODERNİZE EDİLECEK

Yaycı'nın sözlerini hatırlatan Yunan sitesi, "Türk amirale göre, Türkiye'nin İtalyan Harrierlarını tedarik etmesi hayati önem taşıyor. Harrierlar, TCG Anadolu'ya konuşlandırılacak Bayraktar TB2 ve Akıncı ile birlikte çalışabilmek için modernize edilecek" ifadelerini kullandı.